Nominees 2015
GOLDEN MASK NOMINEES
(season 2013 - 2014)
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
(season 2013 - 2014)
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
- KILL, Krasny Fakel, Novosibirsk
- THE CHERRY ORCHARD, Maly Drama Theatre - Theatre of Europe, St. Petersburg
- HAMLET | COLLAGE, Theatre of Nations, Moscow
- GARGANTUA AND PANTAGRUEL, Theatre of Nations, Moscow
- THE KARAMAZOVS, Moscow Art Theatre
- MADAME BOVARY, Russian Entreprise, St. Petersburg
- MEASURE FOR MEASURE, Pushkin Theatre, Moscow
- MARTYR, Gogol Centre, Moscow
- DO NEVER PART WITH YOUR BELOVED, TYuZ, Moscow
- THREE SISTERS, Lensoviet Theatre, St. Petersburg
DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
- ALICE, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- RETALIATION 12, Playwright and Director Centre, Moscow
- CITY DAY, Camera Theatre, Voronezh
- A LIFE FOR THE TSAR, Teatro Di Capua, St. Petersburg
- DIARY OF A DEAD MAN, Theatre Art Studio of, Moscow
- CINDERELLA, Praktika Theatre, Moscow
- THE KREUTZER SONATA, Globus Theatre, Novosibirsk
- HE WHO SAYS YES, HE WHO SAYS NO, Stage-Molot, Perm
- UGADANKAS, Olonkho Theatre, Yakutsk
DRAMA/BEST DIRECTOR
- Semen ALEXANDROVSKY, PRESENCE, Theatre on Taganka, Moscow
- Konstantin BOGOMOLOV, GARGANTUA AND PANTAGRUEL, Theatre of Nations, Moscow
- Konstantin BOGOMOLOV, THE KARAMAZOVS, Moscow Art Theatre
- Stepanida BORISOVA, UGADANKAS, Olonkho Theatre, Yakutsk
- Yury BUTUSOV, THREE SISTERS, Lensoviet Theatre, St. Petersburg
- Mikhail BYCHKOV, CITY DAY, Camera Theatre, Voronezh
- Dmitry VOLKOSTRELOV, LECTURE ON NOTHING, Theatre POST, St. Petersburg
- Marfa GORVITS, CINDERELLA, Praktika Theatre, Moscow
- Giuliano DI CAPUA, A LIFE FOR THE TSAR, Teatro Di Capua, St. Petersburg
- Lev DODIN, THE CHERRY ORCHARD, Maly Drama Theatre - Theatre of Europe, St. Petersburg
- Declan DONNELLAN, MEASURE FOR MEASURE, Pushkin Theatre, Moscow
- Sergei ZHENOVACH, DIARY OF A DEAD MAN, Theatre Art Studio, Moscow
- Andrii ZHOLDAK, MADAME BOVARY, Russian Entreprise, St. Petersburg
- KLIM, RETALIATION 12, Playwright and Director Centre, Moscow
- Alexei KRIKLIVY, THE KREUTZER SONATA, Globus Theatre, Novosibirsk
- Timofei KULYABIN, KILL, Krasny Fakel, Novosibirsk
- Robert LEPAGE, HAMLET | COLLAGE, Theatre of Nations, Moscow
- Andreas MERZ-RAYKOV, HE WHO SAYS YES, HE WHO SAYS NO, Stage-Molot, Perm
- Andrei MOGUCHY, ALICE, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg
- Kirill SEREBRENNIKOV, MARTYR, Gogol Centre, Moscow
- Genrietta YANOVSKAYA, DO NEVER PART WITH YOUR BELOVED, TYuZ, Moscow
PUPPETRY/BEST PRODUCTION
- WHEN I AM LITTLE, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg and Kultpoekt Artistic Group, Moscow
- KOEKCAFE "AT SHAKESPEARE`S", Ten (Shadow) Theatre, Moscow
- CHRISTMAS EVE, Karabaska Theatre, Perm
- ODYSSEUS, Karlsson Haus, St. Petersburg
PUPPETRY/BEST DIRECTOR
- Sergei BRIZHAN, CHRISTMAS EVE, Karabaska Theatre, Perm
- Alexei LELYAVSKY, ODYSSEUS, Karlsson Haus, St. Petersburg
- Yevgeny IBRAGIMOV, WHEN I AM LITTLE, Bolshoi Drama Theatre, St. Petersburg and Kultpoekt Artistic Group, Moscow
- Maya KRASNOPOLSKAYA, Iliya EPELBAUM, KOEKCAFE "AT SHAKESPEARE`S", Ten (Shadow) Theatre, Moscow
INNOVATION/BEST PRODUCTION
- CAMERA OBSCURA, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- LECTURE ON NOTHING, POST Theatre, St. Petersburg
- NORMANSK, Meyerhold Centre, Moscow
- PYOTR AND FEVRONIYA MUROMSKIYE, Praktika Theatre, Moscow
- PRESENCE , Theatre on Taganka, Moscow
OPERA/BEST PRODUCTION
- DIDO, Novaya Opera, Moscow
- AIDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- DON CARLOS, Bolshoi Theatre, Moscow
- EUGENE ONEGIN, Opera and Ballet Theatre, Astrakhan
- THE INDIAN QUEEN , Opera and Ballet Theatre, Perm
- DER FLIEGENDE HOLLÄNDER, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
- NOSFERATU, Opera and Ballet Theatre, Perm
- OTELLO, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- COSÌ FAN TUTTE,OSSIA LA SCUOLA DEGLI AMANTI, Bolshoi Theatre, Moscow
- THE TSAR`S BRIDE, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
BALLET/ BEST PRODUCTION
- WINGS OF WAX, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- LADY OF THE CAMELLIAS, Bolshoi Theatre, Moscow
- INFRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- ONE-ACT BALLETS BY HANS VAN MANEN, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- SYMPHONY IN THREE MOVEMENTS, Opera and Ballet Theatre, Perm
- THE TAMING OF THE SHREW, Bolshoi Theatre, Moscow
- COLORDELIC, Opera and Ballet Theatre, Yekaterinburg
CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
- IN TIME 2, TantsTeatr, Yekaterinburg
- THE WHITE DARKNESS, Mikhailovsky Theatre, St. Petersburg
- OPINIONS OF A CLOWN, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
- WOMAN IN A ROOM, Diana Vishneva Foundation, St. Petersburg and Ardani Artists Company (Sergey Danilyan), USA
- EXHIBIT ITEM/AWAKENING, Alexandrinskiy Theatre, St. Petersburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
- 8 WOMEN, Teatr-Teatr, Perm
- GOGOL. CHICHIKOV. SOULS, Musical Theatre, Krasnodar
- A CAR, Gogol Centre, Moscow
- CHAPLIN, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg