Winners 2006
WINNERS OF THE GOLDEN MASK AWARD IN 2006
DRAMA
Best Large Scale Production
Three Sisters, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
Best Small Scale Production
The Overcoat, Sovremennik Theatre, Moscow and Meyerhold Centre, Moscow
Best Director
Pyotr Fomenko – Three Sisters, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
Best Actress
Alisa Freindlikh – Oscar and the Lady in Pink, Lensovet Theatre, St. Petersburg
Best Actor
Vasily Bochkaryov – Pribytkov, The Last Victim, Maly Theatre, Moscow
Best Designer
Alexander Borovsky - The Overcoat, Sovremennik Theatre, Moscow and Meyerhold Centre, Moscow
PUPPETRY
Best Production
The Singing Arrow, Buryat Puppet Theatre“Ulger”, Ulan-Ude
Best Director
Yevgeny Ibragimov – Writing to You for the First Time (Oscar and the Lady in Pink), Khakass Puppet Theatre “Skazka”, Abakan
Best Designer
Alevtina Torik – The Ugly Duckling, “Stray Dog” Theatre, St. Petersburg
Best Actor
Zhargal Lodoev – Meel-bator, old man, three times hero - The Singing Arrow, Buryat Puppet Theatre“Ulger”, Ulan-Ude
Special Awards of Drama and Puppet Theatre Jury
Omsk Drama Theatre (director - Yevgeny Marchelli) – «for the diversity of creative searches in the season of 2004-2005»
Kirill Serebrennikov – «for the creation of brilliant productions in the season of 2004-2005»
OPERA
Best Production
Viaggio à Reims, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Conductor
Not awarded
Best Director
Alen Maratra - Viaggio à Reims, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Actress
Larisa Gogolevskaya – Tristan und Isolde, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Actor
Not awarded
OPERETTA/MUSICAL
Best Production
Open House Night, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
Best Director
Leonid Kvinikhidze – Figaro is Here, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
Best Actress
Veronika Grishulenko – Rosina, Figaro is Here, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
Best Actor
Vladimir Smolin – Ebenezer Scrooge, Open House Night, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
BALLET/CONTEMPORARY DANCE
Best Ballet Production
Midsummer Night`s Dream, Bolshoi Theatre, Moscow Best Contemporary Dance Production
The Cage for Parrots, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
Best Balletmaster/Best Choreographer
David Douson, Reverence, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Female Dancer
Maria Abashova- Anna Karenina, Anna Karenina, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
Best Male Dancer
Yan Godovsky – Puck, Midsummer Night`s Dream, Bolshoi Theatre, Moscow
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
Semyon Pastukh – Bolt, Bolshoi Theatre, Moscow
Special Awards of the Musical Theatre Jury
Mariinsky Theatre – for a major musical event in the season of 2004-2005 in the staging of Wagner’s opera Tristan and Isolde
Bolshoi Theatre– for the initiative of developing contemporary Russian opera with Rosenthal’s Children by Leonid Desyatnikov and Vladimir Sorokin
INNOVATION
Between the Dog and the Wolf, Formal Theatre, St. Petersburg
CRITICS AND JOURNALISTS AWARD
Between the Dog and the Wolf, Formal Theatre, St. Petersburg
Nescafe Gold Audience Favorite Award
Oscar and the Lady in Pink, Lensovet Theatre, St. Petersburg
Lifetime Achievement – Lyudmila Makarova
Lifetime Achievement – Natalia Terentieva
Support of Russian Theatre – Murtaza Rakhimov, President of Bashkortostan
Support of Russian Theatre – Sberbank of Russia
Best Foreign Production presented in Russia in 2005 - Michael Thalheimer's production of Emilia Galotti, Deutsches Theater, Berlin, Germany
DRAMA
Best Large Scale Production
Three Sisters, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
Best Small Scale Production
The Overcoat, Sovremennik Theatre, Moscow and Meyerhold Centre, Moscow
Best Director
Pyotr Fomenko – Three Sisters, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
Best Actress
Alisa Freindlikh – Oscar and the Lady in Pink, Lensovet Theatre, St. Petersburg
Best Actor
Vasily Bochkaryov – Pribytkov, The Last Victim, Maly Theatre, Moscow
Best Designer
Alexander Borovsky - The Overcoat, Sovremennik Theatre, Moscow and Meyerhold Centre, Moscow
PUPPETRY
Best Production
The Singing Arrow, Buryat Puppet Theatre“Ulger”, Ulan-Ude
Best Director
Yevgeny Ibragimov – Writing to You for the First Time (Oscar and the Lady in Pink), Khakass Puppet Theatre “Skazka”, Abakan
Best Designer
Alevtina Torik – The Ugly Duckling, “Stray Dog” Theatre, St. Petersburg
Best Actor
Zhargal Lodoev – Meel-bator, old man, three times hero - The Singing Arrow, Buryat Puppet Theatre“Ulger”, Ulan-Ude
Special Awards of Drama and Puppet Theatre Jury
Omsk Drama Theatre (director - Yevgeny Marchelli) – «for the diversity of creative searches in the season of 2004-2005»
Kirill Serebrennikov – «for the creation of brilliant productions in the season of 2004-2005»
OPERA
Best Production
Viaggio à Reims, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Conductor
Not awarded
Best Director
Alen Maratra - Viaggio à Reims, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Actress
Larisa Gogolevskaya – Tristan und Isolde, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Actor
Not awarded
OPERETTA/MUSICAL
Best Production
Open House Night, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
Best Director
Leonid Kvinikhidze – Figaro is Here, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
Best Actress
Veronika Grishulenko – Rosina, Figaro is Here, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
Best Actor
Vladimir Smolin – Ebenezer Scrooge, Open House Night, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
BALLET/CONTEMPORARY DANCE
Best Ballet Production
Midsummer Night`s Dream, Bolshoi Theatre, Moscow Best Contemporary Dance Production
The Cage for Parrots, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
Best Balletmaster/Best Choreographer
David Douson, Reverence, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
Best Female Dancer
Maria Abashova- Anna Karenina, Anna Karenina, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
Best Male Dancer
Yan Godovsky – Puck, Midsummer Night`s Dream, Bolshoi Theatre, Moscow
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
Semyon Pastukh – Bolt, Bolshoi Theatre, Moscow
Special Awards of the Musical Theatre Jury
Mariinsky Theatre – for a major musical event in the season of 2004-2005 in the staging of Wagner’s opera Tristan and Isolde
Bolshoi Theatre– for the initiative of developing contemporary Russian opera with Rosenthal’s Children by Leonid Desyatnikov and Vladimir Sorokin
INNOVATION
Between the Dog and the Wolf, Formal Theatre, St. Petersburg
CRITICS AND JOURNALISTS AWARD
Between the Dog and the Wolf, Formal Theatre, St. Petersburg
Nescafe Gold Audience Favorite Award
Oscar and the Lady in Pink, Lensovet Theatre, St. Petersburg
Lifetime Achievement – Lyudmila Makarova
Lifetime Achievement – Natalia Terentieva
Support of Russian Theatre – Murtaza Rakhimov, President of Bashkortostan
Support of Russian Theatre – Sberbank of Russia
Best Foreign Production presented in Russia in 2005 - Michael Thalheimer's production of Emilia Galotti, Deutsches Theater, Berlin, Germany