Nominees
NOMINEES OF THE GOLDEN MASK AWARDS 2008
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
DRAMA/BEST DIRECTOR
DRAMA/ BEST ACTRESS
DRAMA/BEST ACTOR
PUPPETRY/BEST PRODUCTION
PUPPETRY/BEST DIRECTOR
PUPPETRY/BEST DESIGNER
PUPPETRY/BEST ACTOR/BEST ACTORESS
OPERA/BEST PRODUCTION
OPERA/BEST CONDUCTOR
OPERA/BEST DIRECTOR
OPERA/BEST ACTRESS
OPERA/BEST ACTOR
BALLET/BEST PRODUCTION
CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
BALLET/CONTEMPORARY DANCE – BEST BALLETMASTER/BEST CHOREOGRAPHER
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTRESS
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTOR
OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
OPERETTA/MUSICAL/BEST CONDUCTOR
OPERETTA/MUSICAL/BEST DIRECTOR
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTRESS
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTOR
MUSICAL THEATRE/BEST COMPOSER
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
DRAMA/ BEST LARGE SCALE PRODUCTION
- THE LIVING CORPSE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- LIFE AND FATE, MDT-Theatre of Europe, St. Petersburg
- KING LEAR, Theatre “Satirikon”, Moscow
- MUCH ADO ABOUT NOTHING,Theatre “Na Maloi Bronnoi”, Moscow
- ONE FLEW OVER THE CUCKOO`S NEST, Bashkir Drama Theatre, Ufa
DRAMA/BEST SMALL SCALE PRODUCTION
- THE STORM, Pushkin Drama Theatre, Magnitigorsk
- IVANOV, Takoi Theatre, St. Petersburg
- THE IVANS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- THE GAMBLERS, OKOLO Theatre, Moscow
- JULY, “Praktika” Theatre and “Oxygen” movement, Moscow
- THE LASTS, TYuZ, Nizhny Novgorod
- A STORY ABOUT HAPPY MOSCOW, Tabakov Theatre, Moscow
- THE LONESOME WEST, Theatre “U Mosta”, Perm
- WHAT`S MOST IMPORTANT, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
- THE PILLOWMAN, Moscow Art Theatre
DRAMA/BEST DIRECTOR
- Airat ABUSHAKHMANOV // ONE FLEW OVER THE CUCKOO`S NEST, Bashkir Drama Theatre, Ufa
- Alexander BARGMAN, Anna VARTANYAN //IVANOV, Takoi Theatre, St. Petersburg
Konstantin BOGOMOLOV //MUCH ADO ABOUT NOTHING, Theatre “Na Maloi Bronnoi”, Moscow
- Yury BUTUSOV // KING LEAR, Theatre “Satirikon”, Moscow
- Lev DODIN// LIFE AND FATE, MDT-Theatre of Europe, St. Petersburg
- Yevgeny KAMENKOVICH // WHAT`S MOST IMPORTANT, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
- Mindaugas KARBAUSKIS // A STORY ABOUT HAPPY MOSCOW, Tabakov Theatre, Moscow
- Vyacheslav KOKORIN // THE LASTS, TYuZ, Nizhny Novgorod
- Dmitry KRYMOV // THE DEMON. A VIEW FROM ABOVE, School of Dramatic Art, Moscow
- Alexei LEVINSKY // THE GAMBLERS, OKOLO Theatre, Moscow
- Andrei MOGUCHIY // THE IVANS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
Viktor RYZHAKOV // JULY, “Praktika” Theatre and “Oxygen” movement, Moscow
- Kirill SEREBRENNIKOV // THE PILLOWMAN, Moscow Art Theatre
- Sergei FEDOTOV // THE LONESOME WEST, Theatre “U Mosta”, Perm
- Valery FOKIN// THE LIVING CORPSE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Lev ERENBURG // THE STORM, Pushkin Drama Theatre, Magnitogorsk
- Alexander BOROVSKY // THE LIVING CORPSE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Alexei VOTYKOV // THE STORM, Pushkin Drama Theatre, Magnitogorsk
- Maria MITROFANOVA // A STORY ABOUT HAPPY MOSCOW, Tabakov Theatre, Moscow
- Larisa NAGOLOVA // THE LASTS, TYuZ, Nizhny Novgorod
- Alexei PORAI-KOSHITS // LIFE AND FATE, MDT-Theatre of Europe, St. Petersburg
- Alexander SHISHKIN // KING LEAR, Theatre “Satirikon”, Moscow
- Alexander SHISHKIN // THE IVANS, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
DRAMA/ BEST ACTRESS
- Polina AGUREEVA // JULY, “Praktika” Theatre and “Oxygen” movement, Moscow
- Madlen DZHABRAILOVA // Isabella - WHAT`S MOST IMPORTANT, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
- Marina IGNATOVA // Liza Protasova - THE LIVING CORPSE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Ksenia KUTEPOVA // Galpetra, Frau P., Tala - WHAT`S MOST IMPORTANT, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
- Polina KUTEPOVA // Frog the Princess, mummy, Tusya, Lika - WHAT`S MOST IMPORTANT, Pyotr Fomenko Theatre, Moscow
- Irina PEGOVA // Moscow Ivanovna Chestnova - A STORY ABOUT HAPPY MOSCOW, Tabakov Theatre, Moscow
- Tatiana SHESTAKOVA // Anna Semyonovna Shtrum - LIFE AND FATE, MDT-Theatre of Europe, St. Petersburg
DRAMA/BEST ACTOR
- Almas AMIROV // Harding - ONE FLEW OVER THE CUCKOO`S NEST, Bashkir Drama Theatre, Ufa
- Anatoly BELY // Katurian - THE PILLOWMAN, Moscow Art Theatre
- Anatoly EGOROV // Ikharev – THE GAMBLERS, OKOLO Theatre, Moscow
- Vitaly KOVALENKO // Karenin - THE LIVING CORPSE, Alexandrinsky Theatre, St. Petersburg
- Vitaly KOVALENKO // Ivanov - IVANOV, Takoi Theatre, St. Petersburg
- Sergei KURYSHEV // Viktor Pavlovich Shtrum - LIFE AND FATE, MDT-Theatre of Europe, St. Petersburg Konstantin RAIKIN // King Lear - KING LEAR, Theatre “Satirikon”, Moscow
- Leonid REMNEV // Ivan Kolomiytsev - THE LASTS, TYuZ, Nizhny Novgorod
- Khurmatull UTYASHEV // McMurphy - ONE FLEW OVER THE CUCKOO`S NEST, Bashkir Drama Theatre, Ufa
- Alexander YATSENKO // Mechanician Sartorius - A STORY ABOUT HAPPY MOSCOW, Tabakov Theatre, Moscow
PUPPETRY/BEST PRODUCTION
- BOBOK, Puppet Theatre, Yekaterinburg
- THE MAGIC PLUMELET, Marionette Theatre, St. Petersburg
- THE LITTLE PRINCE, Bolshoi Puppet Theatre, St. Petersburg
- THE HEAVENLY ARGAMAC, Puppet Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
PUPPETRY/BEST DIRECTOR
- Tuyana BADAGAEVA // THE HEAVENLY ARGAMAC, Puppet Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
- Boris KONSTANTINOV // THE MAGIC PLUMELET, Marionette Theatre, St. Petersburg
- Ruslan KUDASHOV // THE LITTLE PRINCE, Bolshoi Puppet Theatre, St. Petersburg
- Grigory LIFANOV // BOBOK, Puppet Theatre, Yekaterinburg
PUPPETRY/BEST DESIGNER
- Alexander ALEKSEEV // THE MAGIC PLUMELET, Marionette Theatre, St. Petersburg
- Andrei EFIMOV // BOBOK, Puppet Theatre, Yekaterinburg
- Pavel PAVLOV // THE HEAVENLY ARGAMAC, Puppet Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
- Alevtina TORIK, Andrei ZAPOROZHSKY // THE LITTLE PRINCE, Bolshoi Puppet Theatre, St. Petersburg
PUPPETRY/BEST ACTOR/BEST ACTORESS
- Arsalan BIDAGAROV // Argamac - THE HEAVENLY ARGAMAC, Puppet Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
- Oksana Lodoeva // Girl - THE HEAVENLY ARGAMAC, Puppet Theatre “Ulger”, Ulan-Ude
- German VARFOLOMEEV // Klinevich, shop keeper, - BOBOK, Puppet Theatre, Yekaterinburg
OPERA/BEST PRODUCTION
- BORIS GODUNOV, Bolshoi Theatre, Moscow
- EUGENE ONEGIN, Bolshoi Theatre, Moscow
- EUGENE ONEGIN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- JENŮFA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- LADY MACBETH OF MSTENSK, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- L'ELISIR D'AMORE, Theatre “Novaya Opera”, Moscow
- THE POET`S LOVE, Opera and Ballet Theatre, Kazan
- MARGARITA, Opera and Ballet Theatre, Saratov
- PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- ELEKTRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
OPERA/BEST CONDUCTOR
- Alexander VEDERNIKOV // EUGENE ONEGIN, Bolshoi Theatre, Moscow
- Eri KLAS // L'ELISIR D'AMORE, Theatre “Novaya Opera”, Moscow
- Yury KOCHNEV // MARGARITA, Opera and Ballet Theatre, Saratov
- Theodor CURENTZIS // LADY MACBETH OF MSTENSK, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Theodor CURENTZIS // LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Marc MINKOVSKY // PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Viktor SOBOLEV // THE POET`S LOVE, Opera and Ballet Theatre, Kazan
OPERA/BEST DIRECTOR
- Jury ALEXANDROV // L'ELISIR D'AMORE, Theatre “Novaya Opera”, Moscow
- Genrikh BARANOVSKY // LADY MACBETH OF MSTENSK, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Vasily BARKHATOV // JENŮFA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Jonathan KENT // ELEKTRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Mikhail PANDZHAVIDZE // THE POET`S LOVE, Tatarstan Opera and Ballet Theatre, Kazan
- Olivier PY//PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Alexander SOKUROV // BORIS GODUNOV, Bolshoi Theatre, Moscow
- Alexander TITEL // EUGENE ONEGIN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Dmitri TCHERNIAKOV // EUGENE ONEGIN, Bolshoi Theatre, Moscow
OPERA/BEST ACTRESS
- Larisa GOGOLEVSKAYA // Buryja – JENŮFA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Larisa GOGOLEVSKAYA // Elektra – ELEKTRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Veronika DZHIOEVA // Rosina - LE NOZZE DI FIGARO, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Sophie MARIN-DEGOR // Melisanda - PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Irina MATAEVA // Jenufa – JENŮFA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Olga MIROSHNIKOVA // Adina - L'ELISIR D'AMORE, Theatre “Novaya Opera”, Moscow
- Tatiana MONOGAROVA // Tatiana Larina - EUGENE ONEGIN, Bolshoi Theatre, Moscow
OPERA/BEST ACTOR
- Akhmed AGADI // Tukai - THE POET`S LOVE, Tatarstan Opera and Ballet Theatre, Kazan
- Jean-Sébastien BOU // Pelleas - PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Oleg VIDEMAN // Sergei - LADY MACBETH OF MSTENSK, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Mikhail GUBSKY // Nemorino - L'ELISIR D'AMORE, Theatre “Novaya Opera”, Moscow
- Alexei DOLGOV // Lensky - EUGENE ONEGIN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Andrei DUNAEV // Lensky - EUGENE ONEGIN, Bolshoi Theatre, Moscow
- Maxim PASTER // Shuisky - BORIS GODUNOV, Bolshoi Theatre, Moscow
- Francois Le ROUX // Golaud - PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Dmitry STEPANOVICH // Arkel - PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
BALLET/BEST PRODUCTION
- MISERICORDES, Bolshoi Theatre, Moscow
- IN THE UPPER ROOM, Bolshoi Theatre, Moscow
- CLASS CONCERT, Bolshoi Theatre, Moscow
- LE CORSAIRE, Bolshoi Theatre, Moscow
- LE REVEIL DE FLORE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- JEROME ROBBINS` CHOREOGRAPHY: THE FOUR SEASONS, THE CONCERT Opera and Ballet Theatre, Perm
- MISERICORDES, Bolshoi Theatre, Moscow
- THE SEAGULL, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
- HE SEAGULL, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- WISPERS IN THE DARK, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
CONTEMPORARY DANCE/BEST PRODUCTION
- CARMEN. ETUDES, Moscow Art Theatre
- THE SONGS OF KOMITAS, Natalia Kasparova Dance Company, St. Petersburg
- HOPELESS GAMES, Do Theatre, St. Petersburg-Achen
- POST ENGAGEMENT. DIPTYCH. PART 2, Provincial Dances, Yekaterinburg
- THINGS I TOLD NOBODY, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
- Felix KOROBOV // THE SEAGULL, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
BALLET/CONTEMPORARY DANCE – BEST BALLETMASTER/BEST CHOREOGRAPHER
- Tatiana BAGANOVA // POST ENGAGEMENT. DIPTYCH. PART 2, Provincial Dances, Yekaterinburg
- Sergei VIKHAREV // LE REVEIL DE FLORE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Alexei RATMANSKY, Jury BURLAKA // LE CORSAIRE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Alla SIGALOVA // CARMEN. ETUDES, Moscow Art Theatre
- Christopher WHEELDON // MISERICORDES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Boris EIFMAN // THE SEAGULL, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTRESS
- Maria ALEXANDROVA // MISERICORDES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yaroslava ARAPTANOVA // JEROME ROBBINS` CHOREOGRAPHY: THE FOUR SEASONS, THE CONCERT, Opera and Ballet Theatre, Perm
- Svetlana ZAKHAROVA // Medora - LE CORSAIRE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Valeria MUKHANOVA // Zarechnaya - THE SEAGULL, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Oksana KUZMENKO// Arkadina - THE SEAGULL, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Natalia OSIPOVA // IN THE UPPER ROOM, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yekaterina OSMOLKINA // Flore - LE REVEIL DE FLORE, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Maria TIKHONOVA // THINGS I TOLD NOBODY, Yevgeny Panfilov Ballet, Perm
BALLET/CONTEMPORARY DANCE/BEST ACTOR
- Oleg GABYSHEV // Treplev - THE SEAGULL, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
- Dmitry GUDANOV // // MISERICORDES, Bolshoi Theatre, Moscow
- Andrei MERKURIEV // Birbanto - LE CORSAIRE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Andrei MERKURIEV // IN THE UPPER ROOM, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yury SMEKALOV // Trigorin - THE SEAGULL, Boris Eifman Ballet Theatre, St. Petersburg
- Dmitry KHAMZIN // Treplev - THE SEAGULL, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Nikolai TSISKARIDZE // Conrad - LE CORSAIRE, Bolshoi Theatre, Moscow
OPERETTA/MUSICAL/BEST PRODUCTION
- BARONESS LILI, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg
- THE VANYA CHONKIN`s AIRPLANE, Musical Comedy Theatre, Khabarovsk
- WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.NET, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- SILVA, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
OPERETTA/MUSICAL/BEST CONDUCTOR
- Ekhtibar AKHMEDOV // SILVA, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
- Boris NODELMAN // WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.NET, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST DIRECTOR
- Vladimir ORENOV // THE VANYA CHONKIN`s AIRPLANE, Musical Comedy Theatre, Khabarovsk
- Kirill STREZHNEV // THE SILICONE SILLYWOMAN, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- Elionora TITKOVA // SILVA, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTRESS
- Maria VINENKOVA // Nora Isanina - WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.NET, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- Zoya VINOGRADOVA // Agata Illeshazy - BARONESS LILI, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg
- Valentina KOSOBUTSKAYA // Christine Illeshazy - BARONESS LILI, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg
- Svetlana KOCHANOVA // Mitya`s mother - WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.NET, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
OPERETTA/MUSICAL/BEST ACTOR
- Dmitry AVERIN // Boni - SILVA, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
- Denis ZHELTOUKHOV // Vanya Chonkin - THE VANYA CHONKIN`s AIRPLANE, Musical Comedy Theatre, Khabarovsk
- Eugeny ZAITSEV // Mitya Ageev - WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.NET, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg Ivan KORYTOV // Fredi - BARONESS LILI, Musical Comedy Theatre, St. Petersburg
- Vladlen PAVLENKO // Kuzma Gladyshev - THE VANYA CHONKIN`s AIRPLANE, Musical Comedy Theatre, Khabarovsk
- Roman ROMASHEV // Edwin - SILVA, Musical Comedy Theatre, Novosibirsk
MUSICAL THEATRE/BEST COMPOSER
- Reseda AKHIYAROVA // THE POET`S LOVE, Tatarstan Opera and Ballet Theatre, Kazan
- Vladimir KOBEKIN // MARGARITA, Opera and Ballet Theatre, Saratov
- Alexander PANTYKIN // WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.RU, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- Vladimir DASHKEVICH // THE VANYA CHONKIN`s AIRPLANE, Musical Comedy Theatre, Khabarovsk
MUSICAL THEATRE/BEST DESIGNER
- Sergei ALEXANDROV // WWW.THE SILICONE SILLY WOMAN.RU, Musical Comedy Theatre, Yekaterinburg
- David BOROVSKY // EUGENE ONEGIN, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Paul BROWN // ELEKTRA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Pierre-Andre WEITZ // PELLEAS ET MELISANDA, Stanislavsky and Nemirovich-Danchenko Musical Theatre, Moscow
- Pavel DOBZHITSKIY // LADY MACBETH OF MSTENSK, Opera and Ballet Theatre, Novosibirsk
- Boris KAMINSKY // LE CORSAIRE, Bolshoi Theatre, Moscow
- Yury KUPER // BORIS GODUNOV, Bolshoi Theatre, Moscow
- Zinovy MARGOLIN // JENŮFA, Mariinsky Theatre, St. Petersburg
- Dmitri TCHERNIAKOV // EUGENE ONEGIN, Bolshoi Theatre, Moscow
- THE DEMON. A VIEW FROM ABOVE, School of Dramatic Art , Moscow
- OPTIMUS MUNDUS, School of Dramatic Art, Moscow
- ALL, Theatre “Ten”, Moscow
- GOBO. A DIGITAL GLOSSARY, AKHE Theatre, St. Petersburg